Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Brně se soutěží o podobu městské čtvrti kolem nádraží

9. 09. 2015 8:47:21
Brno v pondělí vyhlásilo mezinárodní urbanistickou soutěž. Týmy architektů budou navrhovat základy nové městské čtvrti v nezastavěném území navazujícím z jihu na hlavní nádraží a historické jádro města.

Brno v souvislosti s plány na přestavbu železničního uzlu řeší dlouhodobý spor o polohu hlavního nádraží a podobu budoucí městské čtvrti v oblasti, pro kterou se vžil název „jižní centrum“. Na podzim roku 2016 plánujeme na toto téma uspořádat referendum a chceme tedy obyvatelům Brna i okolního regionu poskytnout co nejvíce informací o tom, jak si lze nové město, které by tady vznikalo, představit. Jedním ze zásadních podkladů pro toto referendum budou právě výsledky urbanistické soutěže.

Soutěž je vypsaná na variantu „nádraží pod Petrovem“, tedy na alternativu, která si cení polohy hlavního osobního nádraží v centru města a snaží se ho v této unikátní poloze zachovat, modernizovat a dále rozvíjet. Promyšlené, koncepční urbanistické řešení této varianty zatím neexistuje, neboť město v minulosti investovalo energii a finanční prostředky téměř výhradně do prověřování konkurenční varianty „nádraží u řeky“, která pracuje se záměrem osobní nádraží odsunout zhruba o kilometr na jih.

Území řešené v této urbanistické soutěži je ovšem mnohem rozsáhlejší než je nejbližší okolí nádraží a železničních tratí a jsem přesvědčen, že na jeho budoucnost potřebujeme aktuální a svěží názor. Představa urbanistické struktury města následně zakotvené do současně platného územního plánu vzešla z vyzvané soutěže před 13 lety. Od té doby se požadavky společnosti i představy o moderním městě v mnohém významně proměnily. Výsledky aktuálně otevřené urbanistické soutěže tedy budou pro budoucnost Brna, včetně úprav územního plánu, důležité a jistě využitelné, ať už konečné rozhodnutí o variantách přestavby železnice dopadne jakkoliv.

Jistě nejen mou vizí pro toto území je živé kompaktní město, jehož základem musí být bydlení a s ním související služby - ať už jsou to kavárny, obchody, školky nebo kvalitní veřejná prostranství, parky či místa pro sportování. Mělo by zde postupně vzniknout živé město tak, jak ho známe z jiných čtvrtí navazujících na brněnské městské centrum. Za jeho důležitou charakteristiku považuji také udržitelnost - a to jak ekologickou ve smyslu dopravy a energetiky, tak sociální ve smyslu prolínání sociálních struktur, které by zdejší nové byty měly umožnit. Z pohledu ekonomické udržitelnosti je pro město naprosto klíčové, aby parametry a program rozvoje území byly v návrhu nastaveny co nejpřirozeněji – zastavět celé území najednou během několika málo let není reálné. Chceme-li se dopracovat ke kvalitnímu řešení, půjde jistě o dlouhý proces s mnoha fázemi.

V území řešeném touto soutěží má město vykoupeno pozemky, které mají sloužit pro základní infrastrukturu veřejných prostranství, ale i některé ucelené bloky určené k zástavbě. Město zde tedy může hrát velmi aktivní roli. Abychom byli schopni ovlivňovat stavební záměry a využití území, budeme v nejbližší době zřizovat útvar městského architekta. Ten by se měl mimo jiné podílet na nastavování a dohlížení nad principy spolupráce města s developery. Pro aktivní development jsou kompetence stavebního úřadu a územní plán nedostačující. Jsem přesvědčen, že obzvlášť v rozvojových lokalitách by měl útvar městského architekta být věci velmi prospěšný a měl by dostat město do pozice silného partnera při jednáních se stavebníky.

Kompletní zadání soutěže najdete na www.budoucnostcentrabrna.cz. Myslím, že jasně dokazuje, že Brno se nesoustřeďuje na technické návrhy stavebních regulací, ale chce především získat nové moderní vize.

Autor: Martin Ander | středa 9.9.2015 8:47 | karma článku: 9.45 | přečteno: 368x

Další články blogera

Martin Ander

Haškův územní plán je zbytečný

Mohou-li si obce dělat své územní plány i bez existence krajských ZUR, pak je otázkou, zda vůbec ten krajský územní plán (čili ZUR) k něčemu potřebujeme.

1.7.2015 v 18:50 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 593 | Diskuse

Martin Ander

Soudní spor o brněnský územní plán končí

Je rozhodnuto, kontroverzní obří balík aktualizace brněnského územního plánu jako celek končí. A s ním i akutní ohrožení parků, klidných vnitrobloků a pohody bydlení na řadě míst našeho města. Důležité a užitečné změny pro Brno se obratem začnou projednávat znovu a lépe.

10.2.2015 v 15:35 | Karma článku: 12.65 | Přečteno: 559 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Stisk Studentský deník

Peklo v MHD sa deje každé ráno

Človek má byť plný energie v práci či v škole hneď od rána a nikoho nezaujímajú strasti, ktoré také obyčajné ráno vo veľkomeste prináša. Vezmime si takú cestu autobusom. Ako by skoré vstávanie na odporný tón budíka nestačilo.

14.10.2017 v 17:15 | Karma článku: 9.09 | Přečteno: 586 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Prevence proti plýtvání potravinami. V Brně berou věci do rukou dobrovolníci

Iniciativ bojujících proti plýtvání potravinami přibývá. V letošním roce se v Brně objevily nové projekty, které pracují na poskytování potravin potřebným i na rozšiřování povědomí o problému plýtvání.

11.10.2017 v 10:59 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 304 | Diskuse

Pavel Kolář

Realista č. 11 v JMK

A pan cenzor si může víte co. A prý musí obsahovat 120 znaků. Nesnáší mne kvůli etudám, viz historie.

10.10.2017 v 23:23 | Karma článku: 3.28 | Přečteno: 92 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Výstava Jeden kmen děti děsí

Fantasy výstava na Špilberku mapující fiktivní zvyky a historii skřetího kmene Snaga slaví první týden od otevření. Zatímco dospělí návštěvníci jsou uchváceni děsivou atmosférou výstavy, děti se bojí vstoupit.

3.10.2017 v 17:04 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 568 | Diskuse

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 474 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1323

Mgr. Martin Ander, Ph.D., náměstek primátora města Brna za Stranu zelených. Vystudoval matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Studia ukončil v roce 2005 doktorátem na Katedře aplikované matematiky. Od roku 1993 aktivně působil v brněnských ekologických organizacích. V letech 2003-2006 pracoval jako ředitel národní kanceláře ekologické organizace Hnutí DUHA. V letech 2007-2010 působil jako náměstek primátora města Brna, v následujícím volebním období pak jako opoziční zastupitel za SZ.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.