Ztroskotal pokus rozdávat peníze mimo pravidla

Brněnští zastupitelé včera hlasovali o tom, jak se bude pokračovat v podpoře nezávislých kulturních projektů. Jak už to tak v Brně chodí, udělali jsme dva kroky vpřed a jeden vzad.

Kauzu kolem pokusu neférově přidělit finanční podporu na jeden projekt bez soutěže odstartovalo mé zjištění, že někdo z vedení města navrhl odklonit pět milionů z veřejného rozpočtu směrem k filmovému festivalu Cinema Mundi tak, aby příspěvek získal bez nutnosti účastnit se se svým projektem otevřené soutěže pořadatelů kulturních akcí. Dokonaleji pošlapat smysl nového grantového systému v kultuře, který byl po velkých porodních bolestech schválen na začátku letošního října, snad už ani nebylo možné. Poté, co se skandál provalil, přišla náměstkyně Bohuňovská, zodpovědná za kulturní rezort s návrhem, že tedy pět milionů bokem na festival se dávat nebude, ale že zrovna teď se ukázalo, že oblast sociálních služeb potřebuje další třímilionovou injekci, takže navrhne, aby ji příslušné organizace dostaly a o dva zbývající miliony se navýší balík rozdělovaný na podporu všech kulturních projektů. I tak by to byl průlom, protože finanční podpora nezávislých kulturních projektů stagnuje už řadu let na 12 milionech, což na město velikosti Brna není mnoho. Stejný návrh pak na začátku včerejšího zastupitelstva náměstkyně sama předložila. Klub Strany zelených kontroval podnětem, aby tři miliony šly na podporu sociálních služeb, když jsou nyní tak potřeba, ale aby zároveň na podporu kulturních projektů šlo celých pět milionů, tak jak bylo původně zamýšleno, neboť rozpočet města takové řešení pohodlně umožňoval. Když ale primátor Onderka využil slabé chvilky organizátora festivalu Čadíka (který na mikrofon pronesl, že „už o žádné peníze nestojí“) a navrhl převedení celých pěti milionů do blíže nespecifikované rezervy ve své rozpočtové kapitole, bylo najednou všechno jinak. Jako filmovým střihem jsme se přenesli do jiného světa. Najednou už nebylo nezbytné podpořit chudé a potřebné třemi miliony na zajištění sociálních služeb a náměstkyně Bohuňovská svůj veřejně prezentovaný návrh sama stáhla. Následně zastupitelé ODS a ČSSD jako jeden muž (nebo žena) prohlasovali primátorovo usnesení o tom, že peníze navíc nedostane ani festival, ani nezávislá kultura, ani potřební.

Co nám mělo tohleto velkokoaliční divadlo prozradit? Především to, že primátor Onderka jen velmi těžko snáší, když mu na zastupitelstvu promlouvají aktivní občané – tentokrát ze sdružení Brno kulturní – a požadují dodržování pravidel a daných slibů. Má-li možnost ukázat jim, že ten kdo rozhoduje o rozpočtu je on a nikdo jiný, rád to udělá. Mnohem smutnější vzkaz ale tato lekce vydala o náměstkyni Bohuňovské (ODS). Tak, jak dokázala v předchozím týdnu popřít svůj původní návrh na nestandardní podporu festivalu Cinema Mundi, předvedla na zastupitelstvu názorové salto znovu a mnohem hbitěji - svůj vlastní návrh potupně stáhla, jeho odůvodnění okamžitě zapomněla a obratem se zařadila pod křídla svého sociálnědemokratického primátora. Ke zvýšení důvěry v její rozhodování to tedy určitě nepovede.

Jedinou dobrou zprávou je proto fakt, že pokus vládnoucí modro-oranžové koalice flagrantně obejít nová transparentní pravidla rozdělování dotací v kultuře a vybudovat paralelní penězovod pro zákulisně vylobbované projekty ztroskotal. Za navýšení hubeného rozpočtu pro nezávislou kulturu však bude potřeba bojovat i nadále.  

Autor: Martin Ander | středa 11.12.2013 17:58 | karma článku: 13,15 | přečteno: 788x