Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když něco funguje, je třeba to zrušit

13. 08. 2014 8:30:21
Brno se vyrovnává s dalším odsunem. Po odsunu Němců a zatím nedokonaném pokusu o odsun nádraží, přišel v tomto týdnu odsun oblíbeného dětského šapitó z parku Lužánky.
šapitó v Lužánkách bylo oblíbeným místem setkáváníšapitó v Lužánkách bylo oblíbeným místem setkáváníAnna Novotná, FB Zachraňme šapitó!

Zápletka zdá se být zcela banální. Kabinet múz - provozovatel dětského cirkusového stanu v parku si prostě z vlastní roztržitosti zapomněl požádat o prodloužení nájemní smlouvy. V každém normálním evropském městě by vedení města začalo hledat způsob, jak oblíbenou službu, kterou denně využívají destíky rodičů s dětmi v parku zachovat i po druhou polovinu letní sezóny. Bohužel ne tak v Brně. Tady se začaly vršit hory důvodů, proč to nejde: „Jako příspěvková organizace nemůžeme uzavírat smlouvy o nájmu delší než 30 dnů a jakékoliv prodloužení smlouvy by bylo v rozporu se zřizovací listinou, která je pro nás závazná,“ píše ředitele městské organizace spravující park. A pokračuje: „Navíc ze strany pořadatele akce docházelo k porušování smlouvy a to prodejem alkoholických nápojů na veřejném prostranství a dále k opakovanému umisťování reklam třetích stran. Neopominutelným faktem zůstává i to, že po uvedené akci bude nutná regenerace poničených travnatých ploch.“ Prostě technické věci, které se jinde snadno řeší vylepšením smlouvy (popř. doplněním sankčních mechanismů) či přesunem stanu v rámci parku, tak aby trávník nebyl zatěžován na jednom místě po celou sezonu, se v Brně stávají součástí argumentační hradby, kterou nelze v reálném čase překonat. Prostě, kde není vůle, není cesta.

A tak se oblíbené šapitó stěhuje do Líšně. Nic proti této městské čtvrti nemám a místním rodinám s dětmi tu příležitost užít si cirkusového stanu přeju, ale centrum města, kde je koncentrace lidí nejvyšší, tak příjde o skvělé místo kam si v parných letních dnech s dětmi zajít. Copak je tak těžké pochopit, že v rozpáleném městě rodiče s dětmi hledají spíše než dětské hřiště na otevřeném prostranství raději místo na trávě pod stromy v parku, kde děti mají pořád nějakou zábavu (trampolíny, houpačku, tabuli s křídou, prolézací tunely, pódium, matrace, stavebnice atd. Atd.) a občas je pro ně připraveno i divadlo? Nabídka herního odpoledne dvakrát v týdnu na jiném místě parku, se kterou přišla Veřejná zeleň, je sice záslužná, ale není náhradou skvělého prostoru kolem šapitó, kam jste mohli přijít kdykoliv, kdy vám to vyhovuje bez ohledu na to zda je zrovna náhodou středa odpoledne.

Člověk aby si skoro začal myslet, že je v tom nějaká železná logika - když začne v Brně něco dobře fungovat ve stylu moderních evropských měst, musí se to hned zrušit, aby si lidi na ten standard nezvykli a nezačali ho po vedení města požadovat i v jiných oblastech. Šapitó v Lužánkách tedy zdá se pro letošek končí, ale snahy o to, aby se Brno konečně stalo dobře fungujícím evropským městem určitě ne. Což dokazuje i okamžitá spontánní reakce lidí na facebooku, kteří se za své oblíbené šapitó postavili a jen tak to nevzdají.

Autor: Martin Ander | středa 13.8.2014 8:30 | karma článku: 16.65 | přečteno: 902x

Další články blogera

Martin Ander

V Brně se soutěží o podobu městské čtvrti kolem nádraží

Brno v pondělí vyhlásilo mezinárodní urbanistickou soutěž. Týmy architektů budou navrhovat základy nové městské čtvrti v nezastavěném území navazujícím z jihu na hlavní nádraží a historické jádro města.

9.9.2015 v 8:47 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 363 | Diskuse

Martin Ander

Haškův územní plán je zbytečný

Mohou-li si obce dělat své územní plány i bez existence krajských ZUR, pak je otázkou, zda vůbec ten krajský územní plán (čili ZUR) k něčemu potřebujeme.

1.7.2015 v 18:50 | Karma článku: 13.55 | Přečteno: 585 | Diskuse

Martin Ander

Soudní spor o brněnský územní plán končí

Je rozhodnuto, kontroverzní obří balík aktualizace brněnského územního plánu jako celek končí. A s ním i akutní ohrožení parků, klidných vnitrobloků a pohody bydlení na řadě míst našeho města. Důležité a užitečné změny pro Brno se obratem začnou projednávat znovu a lépe.

10.2.2015 v 15:35 | Karma článku: 12.34 | Přečteno: 551 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Veronika Valíková

Ještě jednou maturitní slohy - jedničkáři, kteří se odvolávají kvůli své cti

Juanito napsal knihu fantasy, která se docela dobře čte. S jazykem rozhodně zacházet umí, DT měl asi na 92%, ústní na 100%,ze všech předmětů kromě ČJL dostal za jedna. Jen z češtiny za dvě - u maturity si vybral úvahu - dostal 3-.

26.6.2017 v 19:32 | Karma článku: 12.02 | Přečteno: 195 | Diskuse

Pavel Dudr

Pozvání židovských uprchlíků z Francie do ČR

Prezident Macron nás nedávno kritizoval, že odmítáme přijímat uprchlíky, a tak zde navrhujeme, jak bychom mohli napravit svou reputaci. Možná by konečně přišli i ti lékaři a inženýři, na které už dva roky čekáme.

26.6.2017 v 13:06 | Karma článku: 39.66 | Přečteno: 1356 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Už je to tady !

V uplynulých dnech proběhlo výročí odchodu Sovětských vojsk z Československa. Minimální zájem v Československu i v Rusku neodpovídá významu.Mnoho starších lidí patří ke generaci, která rok 1968 nikdy nepochopila.

26.6.2017 v 9:34 | Karma článku: 13.29 | Přečteno: 605 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Má ANO dobrou základnu pro realizaci snů ?

Nejsem politický analytik,ale vidím začínající boj v hnutí ANO. Babiš dobře předpověděl tento vývoj a zajistil si jakési právo Veta při tvorbě kandidátek. Jistě mu to ostatní klasické strany vyčtou,ale budou plakat na cizím hrobě.

23.6.2017 v 15:54 | Karma článku: 9.93 | Přečteno: 292 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Jsou to zase jen kecy ? - II.

Byl jsem zařazen do sekty Rusofilů a dopisovatelů do ruských agentur, Tato skupina houstne a je tam zasouváno pořád více lidí.Celý náš problém v Česku je jednoduchý. Chybí nám symboly a motivace.Masaryk nás již netáhne .

23.6.2017 v 10:46 | Karma článku: 18.28 | Přečteno: 457 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1320

Mgr. Martin Ander, Ph.D., náměstek primátora města Brna za Stranu zelených. Vystudoval matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Studia ukončil v roce 2005 doktorátem na Katedře aplikované matematiky. Od roku 1993 aktivně působil v brněnských ekologických organizacích. V letech 2003-2006 pracoval jako ředitel národní kanceláře ekologické organizace Hnutí DUHA. V letech 2007-2010 působil jako náměstek primátora města Brna, v následujícím volebním období pak jako opoziční zastupitel za SZ.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.