Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro koho se v Brně mění územní plán

5. 06. 2014 8:31:43
Kauza potají upraveného územního plánu ve prospěch rodiny náměstka primátora otevírá mnohem zásadnější otázku – komu má prospět obří chaotická Aktualizace, ve které se leccos ztratí a unikne pozornosti veřejnosti.

Brnem hýbe kauza rodinné chaty náměstka primátora Macka. Na dočasně pronajatých městských pozemcích vedených v kategorii rekreační zeleně vyrostlo bez potřebných povolení hřiště s bazénem a když na to stavební úřad přišel, provedli úředníci podléhající přímo náměstkovi potají změnu územního plánu, tak aby mohly být stavby dodatečně legalizovány. Přitom však museli pořádně ohnout vyhlášku města, protože jinak by věc museli nechat projednat v zastupitelstvu, což se náměstkovi zrovna nehodilo. Místo toho, aby je zastavil a řádné projednání podle zákona jim nařídil, tváří se nyní, že o ničem nevěděl a výsledek úředního jednání se dozvěděl až z úřední desky. Vadou na kráse této výmluvy je však skutečnost, že toto rozhodnutí na úřední desce nikdy neviselo, standardně se totiž pouze oznamuje žadateli a zakládá do spisu. Proto teď na krajský soud míří podnět, aby nezákonnou, zastupitelstvem neprojednanou změnu územního plánu zrušil (viz http://www.zelenebrno.cz/zeleni-davaji-k-soudu-zmenu-uzemniho-planu-ve-prospech-rodiny-namestka-macka-2/).

Kauza však otevírá mnohem robustnější problém. Do zastupitelstva nyní míří obří balík změn územního plánu nazvaný Aktualizace, kde takovýchto nenápadných změn, často legalizujících černé stavby nebo umožňujících budoucí nevhodné developerské záměry v zeleni, jsou stovky. Vést ke každé z nich veřejnou diskusi je prakticky nemožné, což příslušnému náměstkovi primátora samozřejmě vyhovuje. Původně bylo záměrem Aktualizace vložit do územního plánu dlouho připravované systémy protipovodňové ochrany, odkanalizování města či vedení cyklotras a dokončit některé rozjednané konsenzuální změny. Po cestě se však začaly nabalovat další a další úpravy, které v původním zadání ani nebyly: tady překlopení zahrádek na stavební parcely ve prospěch konkrétní firmy, tu zase zpětná legalizace tenisových kurtů. Vrcholem všeho pak je návrh na faktické zrušení ochrany zeleně v územním plánu – místo jasného vymezení, co se v zeleni může a co už ne, se tam objevují bizarní blátovité formulace typu, že výstavba je přípustná, pokud stavebník doloží, že je to možné a vhodné. Z původně dobře míněného záměru udělat refresh starého územního plánu se postupně stal leviatan. Z konkrétního plánu užitečného pro rozvoj města se má stát jen snůška vágních řečí.

Ještě je čas tu věc zastavit a nechat nezávisle prověřit kolik případů typu „legalizace chatičky u přehrady“ se v něm skrývá, kolik navrhovaných změn nemá výslovnou oporu ve schváleném zadání. Jinak je totiž zřejmé, že celá věc nemůže dopadnout jinak, než soudními tahanicemi. Územní plán je ze zákona jakousi společenskou dohodou o využití území, ostentativní ignorování občanských návrhů a cílená nekomunikace ze strany vedení města jde tedy proti základním pravidlům územního plánování. Ještě je čas to změnit, obávám se však, že rada města v současném složení je příliš svázaná se soukromými zájmy v pozadí a změnit přístup už nedokáže.

Autor: Martin Ander | čtvrtek 5.6.2014 8:31 | karma článku: 26.55 | přečteno: 1225x

Další články blogera

Martin Ander

V Brně se soutěží o podobu městské čtvrti kolem nádraží

Brno v pondělí vyhlásilo mezinárodní urbanistickou soutěž. Týmy architektů budou navrhovat základy nové městské čtvrti v nezastavěném území navazujícím z jihu na hlavní nádraží a historické jádro města.

9.9.2015 v 8:47 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 367 | Diskuse

Martin Ander

Haškův územní plán je zbytečný

Mohou-li si obce dělat své územní plány i bez existence krajských ZUR, pak je otázkou, zda vůbec ten krajský územní plán (čili ZUR) k něčemu potřebujeme.

1.7.2015 v 18:50 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 590 | Diskuse

Martin Ander

Soudní spor o brněnský územní plán končí

Je rozhodnuto, kontroverzní obří balík aktualizace brněnského územního plánu jako celek končí. A s ním i akutní ohrožení parků, klidných vnitrobloků a pohody bydlení na řadě míst našeho města. Důležité a užitečné změny pro Brno se obratem začnou projednávat znovu a lépe.

10.2.2015 v 15:35 | Karma článku: 12.65 | Přečteno: 555 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Kristýna Světlíková

Pojďme, pojďme jako jeden tým, jedna země

Zdravím. Jsem tu, na blogu zpět po pár letech u psaní po několika měsíční odmlce. Tento (ne)článek bude opět, jak jinak, než o politice...

16.8.2017 v 16:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Jan Dvořák

Žádost o vydání zločinců z Agrofertu – předčasně věc veřejná

Padni komu padni - někdo si však zaslouží, aby na něj toho spadlo víc, zdá se.Rameno spravedlnosti sice zapochybovalo apoliticky o bezúhonnosti pravděpodobného vítěze voleb,žádost o vydání však provází mediální politická futráž

16.8.2017 v 16:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 138 | Diskuse

Petr Burian

Sociální nespravedlnost

Při čtení volebního programu ČSSD, ale i tezí jiných lidí ze stejného škopíku, se nestačím divit, co všechno se dá navléknout do hávu spravedlnosti. Kdejaká pokroucenost, vodrbárna, ba i vyložená zlodějina. Pojďme to tedy zjistit.

16.8.2017 v 15:44 | Karma článku: 15.10 | Přečteno: 279 | Diskuse

Jan Dvořák

Zbořte si sochu vojáka, generála, maršálka a generalissima, a hned bude dobře

I psychiatr potvrdí, že zlost, nenávist, nebo jen přetlak energie hrozící výbuchem je nejlepší vybít si na panákovi – neživém, samozřejmě – pokud vás neuklidní panák etanolového nápoje.

16.8.2017 v 10:11 | Karma článku: 18.51 | Přečteno: 661 | Diskuse

Antonín Šimek

Naší zemi chybí vize

Vize. To slovo slyšíme na každém rohu. Valí se na nás z internetu i z novinových titulků. Slyšíme ho a vidíme ho tak často až se z něho stalo klišé. Úplně ztratilo jakýkoli konkrétní obsah.

16.8.2017 v 9:47 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 196 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1322

Mgr. Martin Ander, Ph.D., náměstek primátora města Brna za Stranu zelených. Vystudoval matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Studia ukončil v roce 2005 doktorátem na Katedře aplikované matematiky. Od roku 1993 aktivně působil v brněnských ekologických organizacích. V letech 2003-2006 pracoval jako ředitel národní kanceláře ekologické organizace Hnutí DUHA. V letech 2007-2010 působil jako náměstek primátora města Brna, v následujícím volebním období pak jako opoziční zastupitel za SZ.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.